Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Fundacja SYMEON w 2022 r. realizuje zadanie pn. „Akademia Aktywności Lokalnej”, które jest finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Nowe FIO.
W bieżącym roku tak jak w poprzednim w ramach Akademii zostaną przeprowadzone spotkania edukacyjne, konsultacyjne i doradcze w kluczowych dla podejmowania aktywności lokalnych obszarach:
- wypracowanie standardów zarządzania, komunikacji,
- pozyskiwania środków,
- transparentności działań i finansów NGO,
- monitoring i ewaluacja,
- nawiązywanie współpracy i tworzenie partnerstw z innymi podmiotami i środowiskami
- Organizowanie Społeczności Lokalnej (OSL).
Aktywizowanie społeczności lokalnej metodą OSL ma charakter innowacyjny, ponieważ jest oparta o diagnozę społeczną, gdzie badanie społeczności lokalnej prowadzone jest poprzez działanie. Aby budować potencjał społeczności lokalnej oraz zauważać zmiany w niej zachodzące należy widzieć ten proces w dwóch równoległych wzajemnie zachodzących na siebie zjawiskach.
Pierwsze to podejmowane działania z ich konkretnymi wynikami i rezultatami – efekty zbiorowego wysiłku ludzi.
Drugie to proces wzmacniania tej społeczności w jej zdolności do współpracy, zwiększania się umiejętności i kompetencji ludzi, wpływu na podejmowane decyzje a w szczególności poziomu empowermentu (upodmotowienia, wzmacniania) czyli poczucia sprawstwa.
Podczas realizacji projektu z przedstawicielami NGO, KGW i grup nieformalnych (w tym młodzież) z terenu woj. wielkopolskiego przeprowadzimy szereg działań edukacyjnych w formie szkoleniowo-warsztatowej.
Równolegle będą prowadzone działania konsultacyjne i doradcze w kluczowych dla aktywności lokalnej obszarach takich jak: standardy zarządzania organizacją obywatelską, komunikacja, transparentności działań i finansów NGO oraz tworzenie partnerstw.
Działania edukacyjne zostaną ugruntowane poprzez realizację inicjatyw.
W tym roku mamy zaplanowane realizację trzech inicjatyw.
Podczas ich realizacji uczestnicy cały czas będą mieli dostęp do wsparcia świadczonego przez doradców, animatorów i konsultantów.
Inicjatywy zostaną przeprowadzone przez uczestników zadania i na rzecz społeczności lokalnych, tym samym w społecznościach lokalnych woj. wielkopolskiego zapoczątkujemy proces aktywizowania społeczności do aktywnego działania na rzecz dobra wspólnego.
Podczas realizacji projektu uczestnicy będą zdobywać wiedzę i umiejętności, które pozwolą im w sposób kompletny i komplementarny podejmować działania na rzecz społeczności lokalnych dla dobra wspólnego. Szereg spotkań szkoleniowych i warsztatowych z doświadczonymi działaczami społecznymi i specjalistami w zakresie organizowania społeczności lokalnych, pozwoli im zdobyć wiedzę teoretyczną i praktyczną, która z kolei pozwoli na podejmowanie inicjatyw na rzecz dobra wspólnego, przekazywać kluczowe przesłania, wartości i wzorce związane z aktywnym uczestnictwem w życiu społecznym i obywatelskim, pozwoli na zwiększanie aktywności i samoorganizacji obywatelskiej w efekcie przyczyniając się do budowania i powiększania kapitału społecznego.
Projekt jest realizowany na terenie woj. Wielkopolskiego.
Osoby lub organizacje, które chcą wziąć udział w projekcie prosimy o kontakt.